Autor Wątek: Prośba o ID butelki figuralnej.  (Przeczytany 466 razy)

falk1940

• Sr. Member
Prośba o ID butelki figuralnej.
« dnia: Listopad 13, 2021, 23:02:46 pm »
Witam Wszystkich Forumowiczów!
Proszę o pomoc w identyfikacji ceramicznej butelki wykonanej prawdopodobnie w Ukrainie. Jaka to wytwórnia i może coś na jej temat.
Pozdrawiam
Jurek.
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2021, 23:17:27 pm wysłana przez falk1940 »

Mariusz

• Administrator
Odp: Prośba o ID butelki figuralnej.
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 15, 2021, 17:56:32 pm »
Witaj Jurku,
przejrzałem wszystkie swoje zasoby i takiej sygnatury nie odnalazłem.Możę to coś nowego?
pozdrawiam
Mariusz

falk1940

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 16, 2021, 16:00:55 pm »
Witaj Mariuszu !
Dziękuję za trud poszukiwań. Na pewno nie jest to stara butelka. Pod koniec ubiegłego wieku, w związku z kryzysem paliwowym, pozamykano prawie wszystkie wytwórnie porcelany i fajansu. Potem częściowo zaczęły działać przy byłych zakładach ceramicznych różne spółki. Może to któraś z tych odradzających się manufaktur ? Nie ma żadnych na ten temat wiadomości. Dobrze, że chociaż umieścili sygnaturę, bo spotkałem podobne wyroby bez żadnych oznaczeń.
Pozdrawiam
Jurek.

Arena61

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 26, 2021, 18:23:32 pm »
Dzień dobry
Według mojej wiedzy to butelka po ukraińskiej wódce Zlatogor. W połowie XXw butelki do tej wódki były produkowane w Połonne i Horodnicy i innych zakładach i miały różnorodne formy Kozacy Chmielnicki, Chińczycy itp Sporo informacji jest na rosyjskich i ukraińskich stronach .Pozdrawiam

falk1940

• Sr. Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 26, 2021, 23:46:13 pm »
Witam.
Tematem ceramiki z za wschodniej naszej granicy interesuję się od lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku i dopiero takie figurki w formie butelek z wódką, spotykałem w pierwszych latach XXI wieku. Te pierwsze, które trafiły do mojej kolekcji są z naklejkami dystrybutora alkoholu z roku 2000.
Jednak, tylko jedna butelka miała sygnaturę zakładu ceramicznego. Pomysł takiego suweniru - ok. Po wypiciu, pozostaje pamiątka spotkania. Tylko szkoda, że wytwórnia nie sygnowała swojego wyrobu. Zaciekawiło mnie, że jest dużo informacji na rosyjskich i ukraińskich stronach na ten temat.
Bardzo bym prosił o podanie linków do tych stron. Nie tak dawno, pomysł z figuralnymi butelkami podchwycił w Polsce pewien zakład wytwarzający alkohol na Podlasiu. Skończyło się jednak na pierwszej partii. Była butelka "Krakowiak", "Góralka".....Próbowałem się dowiedzieć, kto był producentem tych butelek, ale nie chciano mnie takiej informacji udzielić.
Dziękuję bardzo za przekazane informacje i oczekuję linków do internetowych stron.
Pozdrawiam
Jurek.

Arena61

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 27, 2021, 05:27:23 am »
Wystarczy wpisać po rosyjsku np kopiując z tłumacza tekst : butelki ceramiczne lub coś w tym stylu i pokazują się strony , najwięcej jest sklepów z alkoholem, ze współcześnie produkowanymi, ale są też portale typu OLX lub inne na których sprzedawane są starsze butelki z sygnaturami.
Butelka Włodzimierz Wielki
https://elegia-grand.com/ru/catalog/butyilki-dlya-vodki/naczionalnaya-tematika/ukrainskaya-tematika/butyilka-dlya-vodki-%C2%ABv.-velikij%C2%BB/

https://ogolosha.ua/prod/shtof-grafin-kazak-statuetka-farfor-108-234-9NKT.html
http://ay.by/lot/shtof-statuetka-grafin-kazak-taras-bulba-s-bochkoj-polonne-5024724494.html

na stronach antykwariatów podają więcej informacji na temat butelki projektanta itp
 https://www.antiquariat.ru/item/78439-shtof_quot_kazak_na_bochke_quot/
Myślę, że gdzieś wśród tych wszystkich stron można trafić na rzetelny artykuł,  kolekcjonera a może z muzeum, o ukraińskich ceramicznych butelkach .
Życzę powodzenia w poszukiwaniach Anna

falk1940

• Sr. Member
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 27, 2021, 17:20:42 pm »
Bardzo dziękuję za pomocne wiadomości oraz linki do internetowych stron.
Pozdrawiam
Jurek.