Autor Wątek: Dotyczy przedwojemnej filizanki z Ćmielowa  (Przeczytany 277 razy)

taporek7

• Newbie
  • *
Dotyczy przedwojemnej filizanki z Ćmielowa
« dnia: Luty 25, 2020, 16:39:32 pm »
Dzień dobry, 
Przeczytało mój poprzedni wątek na temat filizanki bardzo dużo osób i nie otrzymałam żadnej odpowiedzi  :(. Zadam więc kolejne pytanie, gzie mam jej szukać? U źródła nie znalazłam, wśród " wymiataczy"  >:( w tej dziedzinie, też nie - znikąd pomocy :D
Pozdrawiam i liczę choć na jedno dobre słowo   :-*

falk1940

• Full Member
Odp: Dotyczy przedwojemnej filizanki z Ćmielowa
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 25, 2020, 21:59:28 pm »
Witam
Proszę się nie denerwować, że na razie nie ma żadnego odzewu od Forumowiczów. Przyczyny mogą być różne, jak to w życiu bywa.
Chętnie pomógłbym w tej sprawie, ale jestem świeżo po operacji i nie mogę się udać na piętro po schodach, aby spojrzeć w odpowiednią
literaturę. Tak " na szybko ", proponuję się skontaktować z Muzeum Narodowym w Kielcach, gdzie posiadają największe zbiory ćmielowskiej
porcelany / ok. 1400 egz. /. Może kustosz muzeum udzieli konkretnej odpowiedzi na zadane pytania. Muzeum wydało też piękny, obszerny, ilustrowany katalog porcelany ćmielowskiej. Właśnie do tej publikacji chciałbym zajrzeć, aby wyszukać ten serwis. Można zapytać także
o możliwość zakupu tego katalogu. Ja od nich kupiłem, może dwa - trzy lata wstecz. Nie był drogi, bo wydanie było sponsorowane.
Pozdrawiam
Jurek.

taporek7

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2020, 16:05:40 pm »
Uprzejmie dziękuję za słowa otuchy i cenną podpowiedź.  Ten piękny album widziałam raz i natychmiast zwróciłam się do muzeum z zamówieniem . Otrzymałam odpowiedź,  iz jest mała nadzieja  na wznowienie nakładu,  a szkoda, bowiem to była cenna pozycja.
Panu życzę  szybkiego powrotu do doskonałej formy :-) i jeszcze raz dziękuję za szybką reakcję :-), nie tracę nadziei ;)
Serdecznie pozdrawiam Anna

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 27, 2020, 18:35:32 pm »
Dzień dobry,
nie zawsze można zidentyfikować przedmiot.Moim zdaniem to lata 1933-1939,ale nie znalazłem podobnego wzornictwa.
Jurek dobrze radzi aby się skontaktować z Muzeum Narodowym w Kielcach.
pozdrawiam
Mariusz

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 27, 2020, 18:38:48 pm »
Witam
Proszę się nie denerwować, że na razie nie ma żadnego odzewu od Forumowiczów. Przyczyny mogą być różne, jak to w życiu bywa.
Chętnie pomógłbym w tej sprawie, ale jestem świeżo po operacji i nie mogę się udać na piętro po schodach, aby spojrzeć w odpowiednią
literaturę. Tak " na szybko ", proponuję się skontaktować z Muzeum Narodowym w Kielcach, gdzie posiadają największe zbiory ćmielowskiej
porcelany / ok. 1400 egz. /. Może kustosz muzeum udzieli konkretnej odpowiedzi na zadane pytania. Muzeum wydało też piękny, obszerny, ilustrowany katalog porcelany ćmielowskiej. Właśnie do tej publikacji chciałbym zajrzeć, aby wyszukać ten serwis. Można zapytać także
o możliwość zakupu tego katalogu. Ja od nich kupiłem, może dwa - trzy lata wstecz. Nie był drogi, bo wydanie było sponsorowane.
Pozdrawiam
Jurek.
Witaj Jurku
Szybkiego powrotu do zdrowia i samych dobrych dni.Myśl pozytywnie:)
pozdrawiam serdecznie
Mariusz

falk1940

• Full Member
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 27, 2020, 22:24:23 pm »
Dobry wieczór.
Dziękuję pięknie Annie i Mariuszowi za przesłane życzenia. Mam nadzieję, że będzie wszystko ok.
Pozdrawiam serdecznie
Jurek.

KAH11

• Hero Member
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 28, 2020, 19:41:18 pm »
Panie Jurku.
Do życzeń dołączam się również ja. :)
Dużo zdrowia.
Pozdrawiam.
Krysia.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2020, 19:47:41 pm wysłana przez KAH11 »

falk1940

• Full Member
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2020, 21:13:38 pm »
Dziękuję Krysiu z całego serca i pozdrawiam.
Jurek.

taporek7

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 29, 2020, 16:41:57 pm »
Dzień dobry,
Jeszcze raz uprzejmie dziękuję za cenne informacje. Zgodnie z Pana Jurka sugestią,  zwróciłam się do kustosza muzeum w Kielcach. To był strzał w dziesiątkę👍
Oto, jaką otrzymałam odpowiedź :
"Jest to filiżanka, która w przedwojennym katalogu handlowym figuruje pod numerem 600 nr 2. Pomimo że nosi sygnaturę fabryki ćmielowskiej wyprodukowano ją w Chodzieży. W tym czasie obie fabryki należały do jednej spółki. W katalogu jedną gwiazdką oznaczono wyroby produkowane wyłącznie w Ćmielowie (np. serwisy Kula, Kaprys, Płaski) lub dwiema te produkowane wyłącznie w Chodzieży (np. Gładki, 510, 520). Artykuły bez gwiazdek produkowały obie wytwórnie. Wszystkie naczynia znaczone były sygnaturą ćmielowską.

Jest to cenna pamiątka zwłaszcza, że w ostatnim czasie zamknięto fabrykę w Chodzieży".
Tak więc jestem bardzo szczęśliwa,  że uzyskałam tak wyczerpującą informację.  Poprosiłam o zdjęcie fragmentu katalogu, dotyczącego filiżaneczki i oczekuję na wiadomość "okraszoną" zdjęciem.
 Od lat interesuję się porcelaną polską i powiem szczerze, że nigdy nie spotkałam się z takim fasonem. Marzyłam o tym, że 🤣🤣🤣car Mikołaj II zamówił ten fason dla swojej kolejnej miłości 😉 zaś formy kazał zniszczyć 🤣 😀
Jeszcze raz dziękuję Panom za zaangażowanie, 
Życzę zdrowia moim Guru, szczególnie Panu Jurkowi - szybkiej rekonwalescencji 👍
Anna

falk1940

• Full Member
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 01, 2020, 10:02:46 am »
Dzień dobry.
Cieszę się również, że poszukiwania zakończyły się pełnym sukcesem
a informacje od kustosza MN w Kielcach, wzbogaciły naszą wiedzę na temat
tych dwóch polskich wytwórni porcelany.
Dziękuję za życzenia powrotu do zdrowia.
Jurek.