Autor Wątek: sztucce identyfikacja puncy  (Przeczytany 123 razy)

szaman

• Sr. Member
sztucce identyfikacja puncy
« dnia: Listopad 04, 2019, 23:42:15 pm »
Witam

Nabylem wlasnie taki maly komplet sztuccy. Producent - jak widac na zdjeciu  JC Klinkosh z Wiednia.
Sztucce sa oznaczone punca producenta , znakiem "glowa Diany" z literka A ( Wieden) i cyfra 3 ( proba 800) . Trzecim znakiem jest dwugłowy austriacki orzel.

Nie mam pojecia, co to za znak..Czy to dodatkowy znak producenta? A moze cos innego?  Zrobilm zdjecie przez lupe jubierska,  i póki co lepszego nie zrobię...:(  Moze mimo to, ktos kojarzy , co to za znak ? Jakos nie potrafie go zidentyfikowac.

Drugie pytanie związane z tym kompletem..W jakim celu  wyprodukowano taki zestaw dla jednej osoby?
Sztucce sa naprawdę duże i solidne, wiec nie jest to zestaw prezentowy z okazji komunii.  Byłby raczej mniejszy, dla "juniorow" jak mniemam. ( sa takie zestawy  w UK) .
Calosc jest oczywiscie w etui, co sugeruje jednak ..prezent.

Poproszę tez o wytłumaczenie napisu na wyściółce pudelka, bo moj niemiecki jest..zerowy, a tlumacz google jakies bzdury mi podaje..

Dziekuje i pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Listopad 04, 2019, 23:48:01 pm wysłana przez szaman »

Andy51

• Sr. Member
Odp: sztucce identyfikacja puncy
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2019, 07:41:40 am »
Witam,

ten dwugłowy orzeł to symbol  Dostawcy Cesarskiego Dworu, którym miał prawo posługiwać się Josef Carl Klinkosz. Tytuł ten świadczy o uznanej jakości wyrobów wytwarzanych w tej firmie.

Pozdrawiam
Andrzej

szaman

• Sr. Member
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 05, 2019, 14:43:27 pm »
Witam i bardzo dziekuje za info.
Jednakze zrodzilo mi sie pytanie
.jak dlugo ( do ktorego roku) byla uzywana ta punca??
Nalezy przypuszczac iz do 1919 kiedy to przestala istniec monarchia w Austrii. Jednak nigdzie nie moge znalezc potwierdzenia tej daty. Moglo bowiem sie zdazyc  iz uzywano tej puncy  nadal w pozniejszych latach. Jak by nie patrzec podnosila prestiz firmy, dlatego...czemu nie?? Moze ktos wie ???
 pozdrawiam

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 05, 2019, 15:17:41 pm »
Witaj Andrzej,
punca głowy diany była używana do 1922 roku,a reszty dowiesz się tutaj:
https://de.wikipedia.org/wiki/Josef_Carl_von_Klinkosch
Moim zdaniem to prezent np na urodziny.
pozdrawiam
Mariusz

KAH11

• Hero Member
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 06, 2019, 10:54:07 am »
Dzień dobry.
Spotykam się często ze starymi sztućcami dla jednej osoby, potocznie zwanymi jako "sztućce dla singla".
I niekoniecznie są małych rozmiarów. Kiedyś częściej posługiwano się sztućcami obiadowymi czyli tymi o większych rozmiarach. Widelec i łyżka 21-22cm, nóż nawet do 27cm.
A może kiedyś na świecie było więcej singli?  :)
Niekoniecznie na prezent. Dziś firmy też sprzedają wszystko w firmowych pudełkach. Myślę ze każdy mógł pójść do sklepu i nabyć taki komplet w pudełku np. dla siebie. Ale pewnie częściej były to prezenty.
Pozdrawiam.
Krysia.
« Ostatnia zmiana: Listopad 06, 2019, 11:00:27 am wysłana przez KAH11 »

szaman

• Sr. Member
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 07, 2019, 19:27:22 pm »
Bardzo dziekuje  za info.
Zrobilem sobie prezent..bez okazji :) .
Zestaw laduje w moich przepastnych szufladach i będzie cieszył moje oko, a okazyjnie  będę go zwyczajnie używał.

pozdrawiam