Autor Wątek: identyfikacja puncy  (Przeczytany 272 razy)

zainteresowany

• Newbie
  • *
identyfikacja puncy
« dnia: Kwiecień 07, 2019, 19:41:00 pm »
Czyja to może być punca? To albo "WD" ale raczej "VVD"... Srebro stare.
pozdrawiam i czekam na jakieś informacje.

szaman

• Sr. Member
Odp: identyfikacja puncy
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 07, 2019, 22:46:51 pm »
Skoro srebro,  to powinno miec inne punce rowniez. Poprosimy o nie, by zawęzić krag poszukiwan.
pozdrawiam

zainteresowany

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 08, 2019, 22:14:12 pm »
Wyrób jest na 99,9% niemiecki. Ma jeszcze puncę kontrybucyjną pruską. Zniekształconą nieco bo nabicie było z "odbiciem" i jest częściowo podwójne... Ale orła widać :-)

Andy51

• Sr. Member
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 09, 2019, 10:55:52 am »
Witam,

puncy WD o tym kształcie nie znalazłem w dostępnych mi materiałach.
Moim zdaniem punca kontrybucyjna mówi o tym, że jest to  przedmiot o przeznaczeniu świeckim wykonany pomiędzy 25 kwietnia 1809r a 1812 na terenie Prus ( w tym ziem polskich pod zaborem pruskim ), lub zwolniony z kontrybucji przedmiot liturgiczny (sądzę, że o takim przedmiocie mówimy)  znajdujący w tym okresie  na terenie Prus a wykonany (niekoniecznie na terenie Prus) przed 1812r (zakończenie działania komisji kontrybucyjnych).

Pozdrawiam
Andrzej

zainteresowany

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 09, 2019, 18:18:16 pm »
Opcja druga jest właściwa. Tak się przyglądam i, jak pisałem, może to być WD, może być V V D (wewnętrzne ramiona sie przecinają mniej więcej w połowie) a na upartego też WJ lub VVJ. To "D" też nie jest jakie jednoznaczne.
Wiek mozna określić na podstawie wygrawerowanej dedykacji- połowa XVII w.

zainteresowany

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2019, 19:34:08 pm »
I co, nic się więcej nie dowiem ? :-( 

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 16, 2019, 18:42:49 pm »
Dzień dobry,
podaj miasto w którym został wykonany przedmiot to spróbujemy Ci pomóc.
pozdrawiam
Mariusz

zainteresowany

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 17, 2019, 19:59:28 pm »
podaj miasto w którym został wykonany przedmiot to spróbujemy Ci pomóc.
niestety takiej informacji nie ma, choć z dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że to Północne Niemcy. Wtedy nie było dzisiejszej mobilności a dedykacja umiejscawia wyrób w północno-zachodnich Niemczech. Oczywiście nie wyklucza to mozliwości wytworzenia przedmiotu gdzieś dalej... Na foto grawerunek potwierdzające okres powstania . Mniej więcej, rzecz jasna...

Andy51

• Sr. Member
« Odpowiedź #8 dnia: Kwiecień 18, 2019, 10:35:28 am »
Witam,

czy możesz pokazać lub przepisać całą  inskrypcję.

Pozdrawiam
Andrzej

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 18, 2019, 13:25:03 pm »
Dzień dobry,
nadal bez bliższych szczegółów,ustalenie złotnika o tych inicjałach jest bardzo trudne.Złotników ,którzy zajmowali się złotnictwem
 w tym okresie są setki.Nie istnieje spis złotników alfabetyczny,pozostaje tylko szukanie w poszczególnych miastach.
pozdrawiam
Mariusz

Andy51

• Sr. Member
« Odpowiedź #10 dnia: Kwiecień 18, 2019, 17:29:04 pm »
Witam,

przeszukałem dokładnie publikację Rosenberga i w IIIt znalazłem informację, że istniał w tym okresie w mieście Schwerin złotnik ( niestety nie pokazano rysunku puncy ), który posługiwał się monogramem WD wiązane w owalu ( tak jak w Twoim przypadku). Była też informacja, że w 1921r znajdował się w muzeum w Monachium kielich z inskrypcją na stopie z datą 1654r. Być może Twój kielich, patena czy inny artefakt ( nie zamieściłeś zdjęcia ) wyszedł spod ręki tego złotnika. Schwerin leży na północy Niemiec i to by się zgadzało z tym co sugerujesz. Po II wojnie Schwerin znalazł  się na terenie byłej NRD ( czyli w strefie okupacyjnej Związku Radzieckiego.

Pozdrawiam
Andrzej

zainteresowany

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #11 dnia: Kwiecień 18, 2019, 22:30:29 pm »
To może byc to... Szkoda wielka, że nie zamieszczono obrazu puncy. Terytorialnie by się zgadzało, choć jeśli chodzi o miejsce gdzie zostało to podarowane, to bardziej na wschód. Ale to wciąż ten sam rejon. Datowanie też by było pasujące.
Czy o muzeum w Monachium było coś więcej? Znam Monachium osobiście i mam tam kontakty. Całkiem możliwe, że opisywany kielich wciąż tam jest... Amerykanie nie kradli tak ochoczo jak Rosjanie :-)
Mój przedmiot jest rzeczą "cywilną" a nie służbową, tzn. nie jest to nic liturgicznego. Ktoś się chciał wkupić w łaski i dał "łapówkę" akonto  lepszego życia po śmierci :-)
Inskrypcja brzmi: "hanc gratus hospes (tu nazwisko fundatora) memoriam reliquit templo (tu nazwa miejscowości). Można by to przetłumaczyć mniej więcej jako: wdzięczny przyjaciel XXX pozostawił na pamiątkę (dla pamięci) świątyni (kościołowi) w YYY...  Anno 1662.

Andy51

• Sr. Member
« Odpowiedź #12 dnia: Kwiecień 19, 2019, 03:57:46 am »
Witam,

musisz wziąć pod uwagę, że Rosenberg wydał swoją książkę w 1925r . Być może wzmiankowany przez niego kielich nadal się tam znajduje i być może obecnie jest dostępna jakaś informacja na temat tego złotnika.

Pozdrawiam
Andrzej

Andy51

• Sr. Member
« Odpowiedź #13 dnia: Kwiecień 19, 2019, 15:49:57 pm »
Kolego „zainteresowany”
Pokazujesz zdjęcie monogramu na jakimś przedmiocie pisząc, że to stare srebro ( stare może być także z XXw ) i prosisz o identyfikację puncy.
Na prośbę Andrzeja „szamana” łaskawie wklejasz kontrybucyjnego orła.
Nie przedstawiasz zdjęcia całego przedmiotu.
Na prośbę Mariusza o podanie miasta piszesz, że: „dużą dozą prawdopodobieństwa można uznać, że to Północne Niemcy”  i wklejasz fragment dedykacji z datą mniej więcej o 150 lat wcześniejszą niż pokazana punca kontrybucyjna .
Nadal nie wiadomo co to za przedmiot.
Na moją prośbę o przedstawienie lub przepisanie inskrypcji znów przedstawiasz fragment bez istotnych danych tzn.  kto i komu ofiarował ten przedmiot.
Sam sobie odpowiedz jak to z mojej perspektywy wygląda.
Te informacje mogłyby być może przybliżyć nas do ustalenia rejonu pochodzenia złotnika. Przez porównanie tego przedmiotu ( gdyby były zdjęcia) z innymi tego typu przedmiotami z tego okresu można także w przybliżeniu określić rejon jego powstania.
Nie wnikam z jakiego powodu ten „przedmiot” jest tak tajemniczy, że nie możesz pokazać jego zdjęcia ani całej treści dedykacji. 
Na koniec chcę powiedzieć, że  więcej nie będę się wypowiadał na temat  przedmiotów gdzie pytający przedstawia tylko punce czy sygnatury nie pokazując całości.

Pozdrawiam
Andrzej

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #14 dnia: Kwiecień 19, 2019, 17:38:22 pm »
"Znam Monachium osobiście i mam tam kontakty"," w YYY... "-rozumiem ,że to miasto.Dlaczego je ukrywasz?
Mając kontakty w Niemczech to czemu nie skorzystasz z niemieckich fachowców?
pozdrawiam
Mariusz