Autor Wątek: Rosenthal Viktoria - sygnatury  (Przeczytany 3464 razy)

tiramisu

• Newbie
  • *
Rosenthal Viktoria - sygnatury
« dnia: Luty 01, 2012, 19:33:59 pm »
Witam serdecznie, ośmielona pozytywnymi komentarzami i opiniami pozwoliłam sobie zwrócić się do Pana o pomoc w rozszyfrowaniu sygnatur Rosenthala. Jestem w posiadaniu trzech "śniadaniówek" rosenthala o wzorze viktoria - kolor kremowy ze złotymi brzegami. I nurtują mnie sygnatury na każdej części, bowiem każdy z trzech zestawów ma na spodzie inne sygnatury, co więcej - każda z części pojedynczego zestawu (filiżanka, spodeczek, talerzyk) ma różną od siebie sygnaturę. Czy dobrze rozumiem, że nie pochodzą one z jednego serwisu, tylko są całkiem rozkompletowane a ten kto je "składał" sugerował się tylko i wyłącznie wzorem? Drugie moje pytanie dotyczy samych sygnatur. Czy może mi Pan pomóc w rozszyfrowania lat odpowiednich dla każdej sygnatury? Czy w ogóle są one autentyczne? Większości tych sygnatur nie jestem w stanie znaleźć w dostępnych w internecie zbiorach. Będę ogromnie wdzięczna za pomoc. Postaram się poniżej zamieścić zdjęcia wszystkich (w sumie 9) przedmiotów. Poniżej pierwszy z trzech kompletów.
Pozdrawiam

tiramisu

• Newbie
  • *
Rosenthal Viktoria - sygnatury -c.d.
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 01, 2012, 19:36:38 pm »
Poniżej zamieszczam zdjęcia elementów drugiego zestawu.

tiramisu

• Newbie
  • *
Rosenthal Viktoria - sygnatury - c.d.
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 01, 2012, 19:38:26 pm »
I ostatni zestaw.
Z góry bardzo dziękuję za pomoc  :)
Pozdrawiam serdecznie

Mariusz

• Administrator
Odp: Rosenthal Viktoria - sygnatury
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 02, 2012, 13:21:02 pm »
witam
Może na początek odrobine historii:
Firma została założona w 1879 roku. Założyciel firmy, Philip Rosenthal przeniósł się z malarni
porcelany Werl (Nadrenia Północna-Westfalia) do Selb w Bawarii, gdzie w zamku Erkersreuth
kontynuował zdobienie porcelany.Firma Rosenthal powstała w 1897 roku jako  Bauer,
Rosenthal & Co w Kronach .W tym samym roku powstaje  Philip Rosenthal & Co AG w Selb.W
1908 kupił fabrykę porcelany  w Marktredwitz Thomas.W 1917roku fabryke porcelany Zeidler
& Co,Selb-Plößberg, Bahnhof Selb. W 1926 roku fabrykę porcelany Krister w Waldenburg.W
1936 roku kupuje fabryki porcelany Waldershof w Waldershof i Thomas w Sophiental.Od 1939
roku używa nazwy  Rosenthal Porzellan AG.Firma działa do dziś.

Nr 2328 jest oznaczeniem wzoru Viktoria
Elfenbein(kość słoniowa)
1.Sygnatura jest mi nieznana brak Litery R w Kronach
2.Sygnatura jest mi nieznana brak Litery R w Kronach
3.Sygnatura  Rosenthal Kronach używana w latach 1945-1946.
II komplet
1.Sygnatura  Rosenthal Kronach używana w roku 1948
2.Sygnatura  Rosenthal Kronach używana w latach 1945-1946
3.Sygnatura Rosenthal Kronach używana w latach 1950-1952
IIIkomplet
1.Sygnatura  Rosenthal Kronach używana w roku 1948
2.Sygnatura Rosenthal Kronach używana w latach 1950-1952
3.Sygnatura  Rosenthal Kronach używana w latach 1945-1946

Firma Rosenthal jest wstanie na podstawie nr wzoru współcześnie wykonać przedmiot,z tym że sygnatura będzie juz z czasów dzisiejszych.
pozdrawiam
Mariusz Chruscinski
« Ostatnia zmiana: Luty 03, 2012, 13:25:51 pm wysłana przez Mariusz »

tiramisu

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 02, 2012, 13:48:48 pm »
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Czy dobrze jednak rozumiem, że w związku z innymi sygnaturami na każdym przedmiocie nie pochodzą one z jednego serwisu? (rozumiem, że gdyby taki zestaw śniadaniowy pochodził z jednego serwisu to na trzech jego częściach byłaby taka sama sygnatura). Moje wątpliwości co do autentyczności pojawiły się kiedy zauważyłam, że na dwóch przedmiotach w wyrazie KRONACH brakuje literki R. Czy ma to kolosalne znaczenie jeśli chodzi o jakość/wartość porcelany? Czy jest to po prostu błąd, który się czasem zdarza ale nie ma wpływu na wartość przedmiotu?

Czy mógłby Pan podać źródło, w którym znajdę wszystkie sygnatury Rosenthala? NIestety większości z tych, które są na moich zestawach nigdzie nie znalazłam (nawet na Pana stronie) dlatego też miałam wątpliwości co do ich autentyczności.
Pozdrawiam serdecznie, Agnieszka

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 02, 2012, 16:14:16 pm »
Pani Agnieszko,
Najmocniej przepraszam,ale przeoczyłem ten brak R.Nie spotkałem się z czymś takim .Teraz rozumiem o co Pani chodzi.
Jeśli chodzi o sygnatury Rosenthala to spróbuje zeskanować i wyślę na Pani adres.Moim zdaniem te dwie sygnatury mogą nie być oryginalne.Czy te dwa przedmioty Pani zdaniem różnią się od pozostałych?(barwa,ciężar,kształt reliefów,prześwitywanie patrząc pod światło np żarówki)
pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz przepraszam za moją nieuwagę.

tiramisu

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 02, 2012, 16:23:50 pm »
Panie Mariuszu, nic się nie stało  :)
Wieczorem obejrzę w domu te przedmioty pod kątem, o którym Pan pisze i napiszę jak to według mnie wygląda.
Pozdrawiam, Agnieszka

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 02, 2012, 17:42:41 pm »
Pani Agnieszko
Dziś juz zamykam galerie,ale jutro rano w pierwszej kolejności opisze raz jeszcze Pani sygnatury.
Gdyby Pani mogła zrobić zdjęcia zestawu:filiżanka i talerzyki.
pozdrawiam i życzę miłego wieczoru
Mariusz

tiramisu

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 03, 2012, 11:56:42 am »
Witam ponownie,
Panie Mariuszu, nie chcąc zaśmiecać forum dużą ilością zdjęć, przesłałam je Panu na adres mailowy. Mam nadzieję, że będą pomocne.
Z niecierpliowością czekam na odpowiedź.
Pozdrawiam, Agnieszka

Mariusz

• Administrator
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 03, 2012, 14:41:46 pm »
witam Pani Agnieszko :)
Wszystko wysłałem na Pani emaila
pozdrawiam
Mariusz Chruscinski